Behawior psa czyli normalne psie zachowanie. Behawiorystyka psów

Behawioryzm psów – jak normalnie zachowują się w trakcie swego życia?

Musisz mieć pewność, że wiesz jakie są typowe psie zachowania być wiedział czego pies potrzebuje i jak opiekować się psem aby zapewnić mu najlepsze warunki. Gdy pies nie może zachowywać się normalnie, gdy psie potrzeby są niezaspokojone to wtedy często pojawiają się różnego rodzaju problemy z psim zachowaniem.

Psy potrzebują codziennej ilości ruchu, odpowiedniego szkolenia i ćwiczeń a także okazji do interakcji socjalnych z ludźmi lub innymi psami. W zakresie odpowiedniej dawki ruchu uwzględniamy też to, że pies w trakcie spaceru spędza czas na wąchaniu otoczenia. Zatem samo bieganie na bieżni czy pływanie w basenie nie jest jednoznaczne z tym co daje psu dobry spacer. Psy lubią się też bawić, często wykorzystują nawet przypadkowo znalezione przedmioty jako zabawkę.

Wybierając psa wybierz taką rasę, która będzie pasować do Twojego stylu życia. Są pewne rasy psów, które wymagają dużo więcej ruchu i biegania niż rasy typowo kanapowe. Wszystkie psy myśliwskie, zaprzęgowe i terriery będą potrzebowały dużo więcej ruchu niż molosy, buldogi czy psy shih tzu. Psom z grupy do towarzystwa dużo łatwiej zapewnisz odpowiednią dla nich porcję ruchu, bo wystarczą im 3 spacery dziennie. A dla psa husky będziesz musiał poświecić 3 razy więcej czasu, bo spacery będą musiały być o wiele dłuższe.

Psie zachowanie czyli behawior psa może się różnić w zależności od wieku psa i jego przeszłych doświadczeń. Jakieś traumatyczne doświadczenia psa w przeszłości mogą powodować, że pies będzie wykazywał lękliwość lub agresję podczas spacerów.

Behawiorysta zwierząt – ekspert od psiego zachowania – psi behawiorysta

Psi behawiorysta to osoba która dobrze zna psią psychikę i typowe psie zachowania – osoba także często okazuje się pomocna w trakcie rozwiązywania problemów z psem bo wytłumaczy Ci dokładnie skąd się bierze dane zachowanie psa i jak można je modyfikować. Behawiorysta psów Wrocław – na tej stronie znajdziesz kontakt do psiego behawiorysty.

Psie zachowanie można modyfikować i psy zwykle szybko zmieniają swoje zachowanie i przystosowują się do nowych warunków i nowych zasad życia jeśli w odpowiedni sposób zaczniesz pokazywać psu o co Ci chodzi. Bardzo przydatna przy takich zmianach życiowych jest pomoc psiego behawiorysty.

Normalne psie zachowania, które mogą się jednak wymknąć spod kontroli:

  • Znaczenie terenu i sikanie – to oczywiście wszystko normalne fizjologiczne zachowania psa jednak my ludzie nie chcemy aby pies obsikiwał nasz pokój w mieszkaniu ani nie chcemy aby robił siku na dywan. Dlatego często psi behawioryści pomagają zmienić to psie zachowanie. Chcemy nauczyć psa czystości.
  • Szczekanie – mówi się nawet, że każdy pies szczeka, ale nie jest to do końca prawdą, bo są takie rasy psów które bardzo mało szczekają. Przykładem jest chociażby pies akita czy shiba, husky. Niemniej jednak jest to normalne psie zachowanie występujące u tych zwierząt. Gdy jednak staje się ono notoryczne i uciążliwe, to każdy człowiek chce psa uciszyć i uspokoić. Gdy pies bardzo dużo szczeka i nie możesz nad tym zapanować to może okazac się konieczne pójście po pomoc do tresera, który pomoże się uporać z tym problemem (jak oduczyć psa szczekania w domu)
  • Agresja – pies może agresywnie zachowywać się wobec innych psów, wobec obcych ludzi albo wobec członków rodziny z którą mieszka. Często też zdarza się problem, że pies pilnuje i broni agresywnie swojego pokarmu, zabawki lub legowiska.

// zobacz także: behawiorysta leszno; inne lokalizacje: tu //