Jak dobrze dbać o psa? Czego potrzebuje pies do szczęścia?

Nie ma jednej perfekcyjnej metody na zajęcie się psem czy psią pielęgnację, bo bardzo różne bywają psie charaktery i warunki w jakich żyją psy. Inaczej będziesz zajmować się shihtzu czy pudelkiem a inaczej owczarkiem kaukaskim czy środkowo azjatyckim żyjącym na podwórzu.

Psy mieszkające w domach zwykle cierpią przez brak stymulacji intelektualnej czyli tresury i przez brak odpowiednich dla nich gryzaków (bo psy uwielbiają gryźć i trzeba im zapewnić dostęp do czegoś co mogą sobie pogryźć). Natomiast psy żyjące poza domem mogą cierpieć w naszych warunkach ze względu na zimno i doskwierać im mogą kleszcze lub inne pasożyty.

Jako opiekun psa jesteś odpowiedzialny za odpowiedni stan zdrowia fizycznego i psychicznego psa. Prawnie też jesteś zobligowany do tego aby pies miał wszystko czego mu potrzeba do życia w zdrowiu i dobrobycie.

Najważniejsze aspekty dbania o psa:

  • odpowiedniej wielkości miejsce do życia dla psa ( zakaz trzymania psa na łańcuchu dłużej niż 8 godzin dziennie) – mały kojec też nie jest najlepszą opcją.
  • dostęp do dobrej jakościowo karmy i stały dostęp do wody dla psa.
  • możliwość normalnego zachowywania się – czyli pies musi mieć możliwość biegania, wąchania różnych rzeczy i gryzienia różnych rzeczy. Taka jest natura psa, że pies biega, wącha, gryzie i obsikuje krzaczki 😉
  • zapewnienie odpowiedniego towarzystwa dla potrzeb socjalnych psa – psy są zwierzętami stadnymi, lubią kontakt z innymi psami – a jeśli masz psa stróżującego, który nie lubi obcych to pies za kontakt socjalny przyjmuje spędzanie czasu ze swoim właścicielem.
  • wolność od bólu, urazów i cierpienia – jeśli pies choruje to musisz go leczyć.