Szkolenie psa od szczeniaka to najlepsza profilaktyka aby uniknąć agresji u psa.
Szkolenie psa od młodego wieku, gdy jest 3 miesięcznym szczeniakiem powinno obejmować naukę podstawowych psich komend oraz nauczenie psa zasad jakie panują w domu (np. zakaz skakania po stole w pokoju). Kary w trakcie szkolenia psa powinny być bardzo mocno ograniczone, poprzez stosowanie kar pies może stać się nerwowy, wystraszony lub agresywny.
W trakcie szkolenia psa bądź spokojny i konsekwentny. Gdy wydałeś komendę to ją wyegzekwuj od psa (zakładając, że pies zna i rozumie komendę i nie jest to coś zupełnie nowego dla psa). Całą rodziną ustalcie jakie są komendy dla psa obowiązujące w waszym domu i nie zmieniajcie tych słów, bo pies nie zna naszego trudnego języka polskiego i nie rozumie, że 'waruj’ to to samo co 'połóż się’ albo 'leżeć’ to dla Waszego psa 3 różne komendy.
Rozwój psiej agresji – zanim pies stanie się bardzo agresywny.
Zwykle psia agresja rozwija się pomału – to może trać kilka dni a może kilka tygodni. Dużo zależy od psiej cierpliwości. Zwykle tak bywa, że ludzie nie widzą oznak stresu u psa, które poprzedzają agresję. Bo nie ukrywajmy pies agresywny to zwykle pies zestresowany, gdyby pies nie przeżywał stresu to po co i na co miałby reagować agresją, zwykle musi być jakiś bodziec który pobudza psa do agresji i trzeba nad postrzeganiem tego bodźca przez psa popracować.
Dopiero gdy stres narasta do wysokiego poziomu pies zaczyna być agresywny. Dlatego warto iść na szkolenie z psem o wiele wcześniej.
Dlatego też dobrze by było, żebyś przeczytał lub przeczytała książkę o mowie ciała psów, aby mieć świadomość tego, że takie psie zachowania jak ziewanie czy chociażby odwracanie głowy lub samych tylko oczu już może być oznaką narastającego stresu, niektóre psy w sytuacjach stresowych dostają też łupieżu albo pocą im się łapy. Oznak stresu u psa może być wiele, problem w tym że musisz wiedzieć na co zwracać uwagę. Dlatego tak ważna jest pomoc psiego psychologa.
Pies szczeka – czy to agresja i agresywne szczekanie?
O tym dlaczego psy szczekają i co można z tym zrobić przeczytaj tu: pies dużo szczeka szkolenie – dowiesz się tam, że często psy szczekają na ludzi wymuszając od nich uwagę. Bywa też, że pies szczeka na dzwonek do drzwi, bo po prostu ekscytuje się, że zaraz jakiś gość przyjdzie do domu, ale nie ma w tym agresji.
Jeśli jednak Twój pies szczeka na wszystko to zgłoś się z nim koniecznie na szkolenie, bo taki pies żyje w ciągłym stresie i Ty pewnie też się męczysz żyjąc z takim psem. Jeśli Twój pies szczeka na dzwonek do drzwi czy na domofon a potem cieszy się na widok gości to sam wiesz, że nie ma w tym agresji nawet jeśli pies szczeka na ludzi gdy oni wchodzą do domu. Jeśli jednak pies wyraźnie jest zestresowany wizytą gości, ucieka i nie chce podejść do gości, albo próbuje gości ugryźć i przy tym zajadle pies szczeka na ludzi to mamy do czynienia z agresją.
Takiego psa trzeba nauczyć aby na gości nie zwracał uwagi. Nie musi ich lubić, ale nie może być tak bardzo agresywny.
Agresja u psa i szczekanie – czy to zawsze idzie w parze? Czy pies może być agresywny choć nie szczeka?
Agresja u psów często jest połączona ze szczekaniem, jednak są też psy które na moment przed atakiem zastygają w bezruchu i atakują tak jakby znienacka i bez ostrzeżenia. Jednak ich stanie w bezruchu i sztywnienie mięśni to postawa grożąca i jeśli podejdziesz za blisko takiego psa to wtedy najczęściej nastąpi atak. Zdarza się też tak, że właściciel karcił psa za warczenie i teraz pies boi się warknąć bo boi się kary jaka go może za to spotkać, jednak pies taki dalej nie lubi obcych ludzi i jeśli będzie miał okazję to może ludzi zaatakować, także złym pomysłem jest karanie psa za warczenie. Co innego uciszanie szczekającego psa.