Jak szkolić psa owczarka niemieckiego? jak nauczyć komend?

Jak szkolić psa owczarka niemieckiego? jak nauczyć komend?

Pierwsza rzecz to pewnie o niej wiesz, że pies nie rozumie naszego języka bo jeśliby rozumiał co znaczy 'turlaj się’ to robiłby to bez żadnej nauki. A przecież normalny pies nie turla się na komendę i nie zrobi salta w tył tylko dlatego że to wypowiedziałeś na głos. Pies nie rozumie tego co mówisz dopóki mu nie skojarzysz, że Twoje słowa są prośbą o pewne zachowanie.

Jak uczyć psa komend?

Ogólna zasada jest taka, że pies uczy się przez skojarzenie Twojego słowa oraz swojego zachowania. Najlepszym sposobem aby pies nauczył się komendy jest poprowadzenie nauki w 3 krokach. Krok pierwszy to wydanie komendy, krok drugi to zachęcenie lub nawet mówiąc inaczej sprowokowanie psa do wykonania tej komendy o którą nam chodzi a zaraz po zaprezentowaniu zachowania przez psa przechodzimy do kroku trzeciego czyli do konsekwencji, w tym przypadku nagrody za dobre zachowanie w postaci smakołyka.

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Zatem sekwencja przy nauce komendy wygląda początkowo tak:
  1. mówisz 'leżeć’
  2. zachęcasz psa smakołykiem aby położył się na ziemii
  3. gdy pies się położy otwierasz dłoń z ukrytym w niej smakołykiem i dajesz psu go zjeść (jesli pies się nie położył to nie otwierasz dłoni i nie dajesz psu nagrody).
Nagroda jaką pies otrzymuje za dobre zachowanie czyli za położenie się na ziemi zaraz po tym jak usłyszy słowo 'leżeć’ sprawia, że pies coraz chętniej będzie się kładł, no bo przecież chciałbym dostać kolejny kawałek smakołyka. Pies też się uczy, że po twoim słowie 'leżeć’ warto się położyć na ziemi bo można otrzymać nagrodę. I tego właśnie chcemy w trakcie szkolenia psa, aby pies sam chciał to zrobić o co go prosisz.

Szkolenie psa w domu – nauka komend – ucz psa jednej komendy na godzinę.

Możesz zrobić inaczej – jednak dobrze Ci radzę abyś nie uczył psa kilku komend jednocześnie. Gdy zabierasz się za naukę komend, ćwicz sobie przez 10-15 minut jedną komendę na tej zasadzie co opisałem wyżej. Czyli ucz psa, że mówisz leżeć i zachęcasz aby się położył, jak się położy to dostaje nagrodę. I robisz tak powiedzmy 20 powtórzeń lub nawet mniej. A potem robisz przerwę, mówisz psu że ćwiczenia się skończyły. Pokaż psu że nie masz już smakołyków i to koniec nauki komend. Teraz pies ma czas wolny. Potem za godzinę czy dwie jak zrobisz to samo ćwiczenie to psu pójdzie zapewne dużo lepiej niż za pierwszym razem, będzie pamiętał, że ostatnio jak się kładł to dostawał nagrody i będzie kładł się jeszcze chętniej niż ostatnio. Jeśli Twój pies jest początkujący w nauce komend to rób 3 razy dziennie takie serie po 20 powtórzeń.
Poczytaj więcej o szkoleniu owczarka: http://szkolenieowczarkaniemieckiego.cba.pl/

Tresura psa – nauka komend – bez karania za pomyłki

Wykorzystaj swoją cierpliwość i swój ludzki mózg do tego aby dobrze psa nauczyć komendy, jeśli pies nie rozumie co do niego mówisz to jak możesz karać go za pomyłki? to niehumanitarne. Dlatego gdy pies siedzi a Ty mówisz mu leżeć i zachęcasz smakołykiem aby się położył to nie krzycz na psa gdy zacznie dawać Ci łapkę, nie mówi do psa 'źle, nie tak, nie wstawaj, nie skacz…leżeć, leżeć’…. to nie ma sensu. Naucz psa cierpliwie, że albo się położy i dostanie smakołyk albo nie się nie stanie (nie będzie kary, ale nie będzie też nagrody). Krzycząc i karcąc psa tylko go zniechęcasz do wspólnych ćwiczeń z Tobą. Utrzymuj zatem pozytywne nastawienie i ćwicz cierpliwie z psem. Jeśli coś idzie opornie to może skorzystaj z porady psiego szkoleniowca, może coś podpowie co można zrobić inaczej, lepiej, bardziej efektywnie w trakcie szkolenia Twojego psa.
Polecam szkolenie psa przeprowadzić tu: www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/szkolenie-owczarkow-niemieckich/

Kiedy zacząć uczyć psa komend?

Takie komendy jak 'siad’ i 'leżeć’ można uczyć już 8 tygodniowe pieski – także zaraz po tym jak zabierzesz psa do domu od hodowcy możesz zrobić ćwiczenia z psem pod kątem nauki tych komend. Nawet jeśli pierwszego dnia nie za wiele nauczysz psa to się nie zniechęcaj, macie przecież wiele wspólnych lat życia przed sobą, na spokojnie się pies nauczy. Tylko poczytaj tę stronę i zastosuj się do udzielanych tutaj porad. Lub zgłoś się do polecanych szkół szkolenia psów.

Przeczytaj też: jak wytresować psa owczarka niemieckiego, jak tresować owczarka niemieckiego, tresura owczarka niemieckiego od czego zacząć

2 myśli na temat “Jak szkolić psa owczarka niemieckiego? jak nauczyć komend?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *