Blog

Ćwiczenia dla buldoga francuskiego do wykonywania w domu

Dwa proste ćwiczenia dla buldoga francuskiego – siad i chodzenie na miejsce


Dobry nastrój to podstawa udanych ćwiczeń.

Zadbaj o to aby ćwiczenia dla psa były dla niego przyjemnością. Nie zaczynaj ćwiczeń z psem jeśli samemu jesteś w złym humorze.  twoje złe samopoczucie w płynie na trening z psem.

Wykorzystuj małe smaczne smaczne dla psa przysmaki jako nagrody za poprawnie wykonane ćwiczenia.

Nagrodą dla psa mogą być również twoje pochwały wydawane entuzjastycznym i miłym głosem.  Jednak jeśli twój pies jest łakomczuchem wówczas najlepiej nagradzać go pysznym przysmakiem.  Zawsze patrz na to co sprawia psu radość,  czyli jeśli widzisz większy entuzjazm przystosowaniu zabawki to dawaj psów nagrodę zabawkę.  A jeśli pies po prostu cały się trzęsie ze szczęścia gdy tylko  sięgniesz ręką po smakołyk to wykorzystuj wtedy dużą liczbę przysmaków.

Ile dawać psu przysmaków w czasie ćwiczeń?

jeśli twój pies jest młody i ma dopiero 3,4 lub 5 miesięcy wówczas stosuj sporo nagród. Możesz dawać psu mały kawałek przysmaku nawet za każdym razem gdy tylko powiesz siad pies usiądzie. Jeśli twój pies ma kilka komend czyli rozróżnia komendy leżeć od komendy siad wówczas możesz nie dawać psu nagrody za wykonanie pierwszej komendy ale dopiero za wykonanie tej drugiej. W ten sposób nauczyć psa tak zwanego łańcucha zachowań,  pies może wykonywać kilka komend jedna za drugą w oczekiwaniu na pyszny smakołyk.

Przeczytaj tutaj o tresurze buldożków francuskich

Jak nagradzać psa zabawką w trakcie ćwiczeń z nim ?

Wielu psów występuje ten problem że gdy pokażesz psu smakołyki to pies nie chce wtedy się bawić z tobą zabawką.  Takie zachowanie jest dość normalne,  także nie dziw się temu. Można psa nauczyć aby przedstawiał się z nagrody smakowej na nagrodę postaci zabawki jednak wymaga to dość sporo ćwiczeń i przemyślenia tego jak będziemy trening z psem prowadzić. Jeśli chcesz to zrobić troszkę prościej to po prostu jeden kwadrans ćwicz z psem wykorzystując smakołyki a potem zrób przerwę i za jakiś czas zacznij ćwiczenia tylko wykorzystując zabawkę. Chodzi tutaj o to, że zachęcasz psa do zabawy zabawką a gdy pies się nią zainteresuje podnosisz ją wysoko i wydajesz komendę siad. Jeśli pies nie chce usiąść to stój spokojnie i czekaj,  Twój pies jest podekscytowany i może na chwilę niejako zapomnieć co to znaczy “siad” ale nie poddawaj się czekaj chwilę i nie dawaj psu zabawki dopóki nie usiądzie. Gdy tylko pies usiądzie wówczas powiedz “dobry siad” i rzuć psu zabawkę aby mógł się nią pobawić.

Do poczytania o buldogach francuskich: film wychowanie buldoga francuskiego, buldog zjada kupy, buldog francuski szczeka na wszystko, alergia u buldoga, pierwsza cieczka u buldoga, jak nauczyć buldoga francuskiego czystości w domu

Jak nauczyć psa komendy na miejsce?

Wykorzystaj psie legowisko lub po prostu jakiś koc aby uczyć psa wchodzenia na miejsce, który mu wskażesz.

Nauczenie psa komendy na miejsce jest naprawdę bardzo proste jednak zaplanuj sobie to tak aby poćwiczyć z psem 3 razy dziennie przez 3 dni z rzędu. Do nauki tej komendy najlepiej Sprawdzają się małe smakołyki które dasz ps w momencie wejścia na legowisko.  Zrób 10 powtórzeń w ten sposób, że raz za razem pokazujesz psu smakołyk a potem zachęcasz żeby wszedł na miejsce czyli na swoje legowisko lub na kocyk który rozłożysz na podłodze i mów wtedy do psa “na miejsce”. O czym tu trzeba pamiętać?  Otóż dawaj psu nagrodę tylko gdy postawi swoją łapę na legowisku.  Nie dawaj psu nagrody w momencie wyjścia z legowiska.  Samemu będziesz musiała zachęcać psa aby z niego zszedł z powrotem na podłogę.  Jest to zupełnie normalne i po prostu skup się na tym żeby kilka razy pod rząd pies to wykonał.  Czyli pies stoi obok legowiska i patrzy na ciebie bo masz w ręku smakołyki a ty mówisz do psa “na miejsce” i wyciągasz rękę ze smakołykami nad legowisko psa.  To naprawdę bardzo proste i nie przejmuj się tym iż pies patrzy na smakołyk albo że pies może nie do końca wie jeszcze o co ci chodzi Tak jak powiedziałem zrób to 10 lub 15 razy i zakończ ćwiczenia.  Takie sesje w czasie których wykonasz te 10 powtórzeń zrób trzy lub cztery razy dziennie i nie miej zbyt wysokich oczekiwań w trakcie pierwszego lub drugiego dnia ćwiczeń.  Wykonuj te ćwiczenia przez przynajmniej 3 dni.  Zobaczysz że pies szybko się tego nauczy. Nie musisz stosować żadnych kar w trakcie szkolenia psa

Pies szczeka i jest agresywny

Szkolenie psa od szczeniaka to najlepsza profilaktyka aby uniknąć agresji u psa.

Szkolenie psa od młodego wieku, gdy jest 3 miesięcznym szczeniakiem powinno obejmować naukę podstawowych psich komend oraz nauczenie psa zasad jakie panują w domu (np. zakaz skakania po stole w pokoju). Kary w trakcie szkolenia psa powinny być bardzo mocno ograniczone, poprzez stosowanie kar pies może stać się nerwowy, wystraszony lub agresywny.pies szczeka

W trakcie szkolenia psa bądź spokojny i konsekwentny. Gdy wydałeś komendę to ją wyegzekwuj od psa (zakładając, że pies zna i rozumie komendę i nie jest to coś zupełnie nowego dla psa). Całą rodziną ustalcie jakie są komendy dla psa obowiązujące w waszym domu i nie zmieniajcie tych słów, bo pies nie zna naszego trudnego języka polskiego i nie rozumie, że ‚waruj’ to to samo co ‚połóż się’ albo ‚leżeć’ to dla Waszego psa 3 różne komendy.

Rozwój psiej agresji – zanim pies stanie się bardzo agresywny.

Zwykle psia agresja rozwija się pomału – to może trać kilka dni a może kilka tygodni. Dużo zależy od psiej cierpliwości. Zwykle tak bywa, że ludzie nie widzą oznak stresu u psa, które poprzedzają agresję. Bo nie ukrywajmy pies agresywny to zwykle pies zestresowany, gdyby pies nie przeżywał stresu to po co i na co miałby reagować agresją, zwykle musi być jakiś bodziec który pobudza psa do agresji i trzeba nad postrzeganiem tego bodźca przez psa popracować.
Dopiero gdy stres narasta do wysokiego poziomu pies zaczyna być agresywny. Dlatego warto iść na szkolenie z psem o wiele wcześniej.

Dlatego też dobrze by było, żebyś przeczytał lub przeczytała książkę o mowie ciała psów, aby mieć świadomość tego, że takie psie zachowania jak ziewanie czy chociażby odwracanie głowy lub samych tylko oczu już może być oznaką narastającego stresu, niektóre psy w sytuacjach stresowych dostają też łupieżu albo pocą im się łapy. Oznak stresu u psa może być wiele, problem w tym że musisz wiedzieć na co zwracać uwagę. Dlatego tak ważna jest pomoc psiego psychologa.

Pies szczeka – czy to agresja i agresywne szczekanie?

O tym dlaczego psy szczekają i co można z tym zrobić przeczytaj tu: pies dużo szczeka szkolenie – dowiesz się tam, że często psy szczekają na ludzi wymuszając od nich uwagę. Bywa też, że pies szczeka na dzwonek do drzwi, bo po prostu ekscytuje się, że zaraz jakiś gość przyjdzie do domu, ale nie ma w tym agresji.
Jeśli jednak Twój pies szczeka na wszystko to zgłoś się z nim koniecznie na szkolenie, bo taki pies żyje w ciągłym stresie i Ty pewnie też się męczysz żyjąc z takim psem. Jeśli Twój pies szczeka na dzwonek do drzwi czy na domofon a potem cieszy się na widok gości to sam wiesz, że nie ma w tym agresji nawet jeśli pies szczeka na ludzi gdy oni wchodzą do domu. Jeśli jednak pies wyraźnie jest zestresowany wizytą gości, ucieka i nie chce podejść do gości, albo próbuje gości ugryźć i przy tym zajadle pies szczeka na ludzi to mamy do czynienia z agresją.
Takiego psa trzeba nauczyć aby na gości nie zwracał uwagi. Nie musi ich lubić, ale nie może być tak bardzo agresywny.

Agresja u psa i szczekanie – czy to zawsze idzie w parze? Czy pies może być agresywny choć nie szczeka?

Agresja u psów często jest połączona ze szczekaniem, jednak są też psy które na moment przed atakiem zastygają w bezruchu i atakują tak jakby znienacka i bez ostrzeżenia. Jednak ich stanie w bezruchu i sztywnienie mięśni to postawa grożąca i jeśli podejdziesz za blisko takiego psa to wtedy najczęściej nastąpi atak. Zdarza się też tak, że właściciel karcił psa za warczenie i teraz pies boi się warknąć bo boi się kary jaka go może za to spotkać, jednak pies taki dalej nie lubi obcych ludzi i jeśli będzie miał okazję to może ludzi zaatakować, także złym pomysłem jest karanie psa za warczenie. Co innego uciszanie szczekającego psa.

Behawior psa czyli normalne psie zachowanie. Behawiorystyka psów

Behawioryzm psów – jak normalnie zachowują się w trakcie swego życia?

Musisz mieć pewność, że wiesz jakie są typowe psie zachowania być wiedział czego pies potrzebuje i jak opiekować się psem aby zapewnić mu najlepsze warunki. Gdy pies nie może zachowywać się normalnie, gdy psie potrzeby są niezaspokojone to wtedy często pojawiają się różnego rodzaju problemy z psim zachowaniem.

Psy potrzebują codziennej ilości ruchu, odpowiedniego szkolenia i ćwiczeń a także okazji do interakcji socjalnych z ludźmi lub innymi psami. W zakresie odpowiedniej dawki ruchu uwzględniamy też to, że pies w trakcie spaceru spędza czas na wąchaniu otoczenia. Zatem samo bieganie na bieżni czy pływanie w basenie nie jest jednoznaczne z tym co daje psu dobry spacer. Psy lubią się też bawić, często wykorzystują nawet przypadkowo znalezione przedmioty jako zabawkę.

Wybierając psa wybierz taką rasę, która będzie pasować do Twojego stylu życia. Są pewne rasy psów, które wymagają dużo więcej ruchu i biegania niż rasy typowo kanapowe. Wszystkie psy myśliwskie, zaprzęgowe i terriery będą potrzebowały dużo więcej ruchu niż molosy, buldogi czy psy shih tzu. Psom z grupy do towarzystwa dużo łatwiej zapewnisz odpowiednią dla nich porcję ruchu, bo wystarczą im 3 spacery dziennie. A dla psa husky będziesz musiał poświecić 3 razy więcej czasu, bo spacery będą musiały być o wiele dłuższe.

Psie zachowanie czyli behawior psa może się różnić w zależności od wieku psa i jego przeszłych doświadczeń. Jakieś traumatyczne doświadczenia psa w przeszłości mogą powodować, że pies będzie wykazywał lękliwość lub agresję podczas spacerów.

Behawiorysta zwierząt – ekspert od psiego zachowania – psi behawiorysta

Psi behawiorysta to osoba która dobrze zna psią psychikę i typowe psie zachowania – osoba także często okazuje się pomocna w trakcie rozwiązywania problemów z psem bo wytłumaczy Ci dokładnie skąd się bierze dane zachowanie psa i jak można je modyfikować. Behawiorysta psów Wrocław – na tej stronie znajdziesz kontakt do psiego behawiorysty.

Psie zachowanie można modyfikować i psy zwykle szybko zmieniają swoje zachowanie i przystosowują się do nowych warunków i nowych zasad życia jeśli w odpowiedni sposób zaczniesz pokazywać psu o co Ci chodzi. Bardzo przydatna przy takich zmianach życiowych jest pomoc psiego behawiorysty.

Normalne psie zachowania, które mogą się jednak wymknąć spod kontroli:

  • Znaczenie terenu i sikanie – to oczywiście wszystko normalne fizjologiczne zachowania psa jednak my ludzie nie chcemy aby pies obsikiwał nasz pokój w mieszkaniu ani nie chcemy aby robił siku na dywan. Dlatego często psi behawioryści pomagają zmienić to psie zachowanie. Chcemy nauczyć psa czystości.
  • Szczekanie – mówi się nawet, że każdy pies szczeka, ale nie jest to do końca prawdą, bo są takie rasy psów które bardzo mało szczekają. Przykładem jest chociażby pies akita czy shiba, husky. Niemniej jednak jest to normalne psie zachowanie występujące u tych zwierząt. Gdy jednak staje się ono notoryczne i uciążliwe, to każdy człowiek chce psa uciszyć i uspokoić. Gdy pies bardzo dużo szczeka i nie możesz nad tym zapanować to może okazac się konieczne pójście po pomoc do tresera, który pomoże się uporać z tym problemem (jak oduczyć psa szczekania w domu)
  • Agresja – pies może agresywnie zachowywać się wobec innych psów, wobec obcych ludzi albo wobec członków rodziny z którą mieszka. Często też zdarza się problem, że pies pilnuje i broni agresywnie swojego pokarmu, zabawki lub legowiska.

// zobacz także: behawiorysta leszno; inne lokalizacje: tu //

Jak dobrze dbać o psa? Czego potrzebuje pies do szczęścia?

Nie ma jednej perfekcyjnej metody na zajęcie się psem czy psią pielęgnację, bo bardzo różne bywają psie charaktery i warunki w jakich żyją psy. Inaczej będziesz zajmować się shihtzu czy pudelkiem a inaczej owczarkiem kaukaskim czy środkowo azjatyckim żyjącym na podwórzu.

Psy mieszkające w domach zwykle cierpią przez brak stymulacji intelektualnej czyli tresury i przez brak odpowiednich dla nich gryzaków (bo psy uwielbiają gryźć i trzeba im zapewnić dostęp do czegoś co mogą sobie pogryźć). Natomiast psy żyjące poza domem mogą cierpieć w naszych warunkach ze względu na zimno i doskwierać im mogą kleszcze lub inne pasożyty.

Jako opiekun psa jesteś odpowiedzialny za odpowiedni stan zdrowia fizycznego i psychicznego psa. Prawnie też jesteś zobligowany do tego aby pies miał wszystko czego mu potrzeba do życia w zdrowiu i dobrobycie.

Najważniejsze aspekty dbania o psa:

  • odpowiedniej wielkości miejsce do życia dla psa ( zakaz trzymania psa na łańcuchu dłużej niż 8 godzin dziennie) – mały kojec też nie jest najlepszą opcją.
  • dostęp do dobrej jakościowo karmy i stały dostęp do wody dla psa.
  • możliwość normalnego zachowywania się – czyli pies musi mieć możliwość biegania, wąchania różnych rzeczy i gryzienia różnych rzeczy. Taka jest natura psa, że pies biega, wącha, gryzie i obsikuje krzaczki 😉
  • zapewnienie odpowiedniego towarzystwa dla potrzeb socjalnych psa – psy są zwierzętami stadnymi, lubią kontakt z innymi psami – a jeśli masz psa stróżującego, który nie lubi obcych to pies za kontakt socjalny przyjmuje spędzanie czasu ze swoim właścicielem.
  • wolność od bólu, urazów i cierpienia – jeśli pies choruje to musisz go leczyć.